☰ menu
×Aktuality a články Činnost 2023 Činnost 2022 Činnost 2021 Činnost 2020 Činnost 2019 V. - XII. Činnost 2019 I. - IV. Činnost 2018 Plán na rok 2023 Ke stažení Ke stažení Ke stažení Přihlášky Přihlášky Přihlášky Naše služby Domácí zdravotní péče Kurzy první pomoci Ošacovací středisko Půjčovna zdravotnických a jiných pomůcek Dárcovství krve JÓGA pro seniory Letní tábory Soutěže Mladých zdravotníků Připravujeme Připravujeme Akce na aktuální měsíc Pomáhejte s námi Pomáhejte s námi Pomáhejte s námi Kontakt Kontakt Kontakt
 

„Pouze život, který žijeme pro ostatní, stojí za to.“

Aktuality a články

Květen 2023: Regionální SOUTĚŽ MLADÝCH ZDRAVOTNÍKŮ 

Český červený kříž PísekDne 16. 5. se konalo Regionální kolo Mladého zdravotníka. Tentokrát ve Strakonicích, kde vyslaná družstva z Písku a to základní škola Cesta obsadila za 1. stupeň 3. místo a za 2. stupeň 2. místo. Moc gratulujeme! A těšíme se na příští rok.

 

 

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek

Mgr. Petra Vítková, OS ČČK Písek

 

Květen 2023: Soutěžě Mladý zdravotník a Mladý záchranář

Ve středu 10. května se konalo oblastní kolo soutěže Mladých zdravotníků, které pořádal Oblastní spolek Českého červeného kříže Písek. Jedná se o soutěž určenou pro žáky základních škol a víceletých gymnázií, které jsou rozděleni do dvou věkových kategoriích I. a II. stupeň. Soutěžními disciplínami bylo poskytování první pomoci, ošetřování reálně namaskovaných poranění, komunikace s pacientem, práce v týmu, obvazová technika a transport poraněných.

Letos se soutěže zúčastnilo celkem 21 družstev ze ZŠ celého z píseckého regionu. Děti opět dokázaly své skvělé znalosti jak po stránce praktických dovedností, tak po stránce teoretických znalostí.

V letošním roce se vítězem na prvním i druhém stupni stala ZŠ Cesta. Vítězná družstva postupují do krajského kola, které je v letošním roce realizováno ve Strakonicích a to 16. 5. 2023.

Současně s oblastní soutěží Mladých zdravotníků proběhlo i oblastní kolo soutěže Mladý záchranář – DOKAŽ, ŽE UMÍŠ pořádané územním odborem Písek Hasičského záchranného sboru JHC. Všechna družstva se utkala v šesti disciplínách, kde prokazovala svoji znalost z požárních ochrany, ochrany obyvatelstva a topografie, ale zároveň i šikovnost v dovednostních disciplínách, jako jsou hod granátem nebo stříkání na terč džberovou stříkačkou. Nejlepší tři družstva obou kategorií obdržela věcné ceny. Vítězem z mladší kategorie se stala ZŠ Cesta a ze starší kategorie ZŠ J. Husa A.

Zároveň proběhlo i vyhlášení kategorie Všestranný mladý záchranář okresu Písek 2023, kde se prolínaly výsledky obou soutěží. Vítězné týmy převzaly poháry z rukou JUDr. Ing. Michala Čapka, starosty města Písek, které věnovalo poháry do této soutěže. Absolutním vítězem se stala z mladší kategorie ZŠ Cesta a ze starší kategorie ZŠ J. Husa A.

Velké poděkování patří nejen pedagogům, kteří se věnují zájmové činnosti na školách, ale poděkování patří i dobrovolným hasičům Města Písek, příslušníkům Hasičského záchranného sboru JHC, dobrovolníkům, členům ČČK a žákům se SZŠ Písek, protože bez jejich pomoci by tato soutěž nemohla být realizována.

 

   Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Mgr. Petra Vítková, OS ČČK Písek 

 

Duben - Květen 2023: Branné závody 

Český červený kříž PísekV rámci projektu Příprava občanů k obraně státu (POKOS) realizuje Ministerstvo obrany podpůrné aktivity také na základních a středních školách. V píseckém regionu byli v měsíci dubnu a květnu realizovány branné závody, kde nechyběl ani OS ČČK Písek, který zajišťovalo stanoviště první pomoci. Další spoluorganizátoři byli zástupci z řad AČR Tábor a Strakonice, KVV České Budějovice, Hasiči města Písek, Dobrovolní hasiči města Písek, Diacel, ČSOL, SPŠ Písek, TRIVIS Vodňany a dobrovolní váleční veteráni, Policie ČR, SZŠ Písek, město Milevsko a Písek, kteří zajišťovali stanoviště, kde si žáci mohli vyzkoušet svoji fyzickou zdatnost, kam patří plavba přes řeku, šlunkový běh, střelba, běh, orientace v terénu, ochrana člověka za mimořádných událostí,  bezpečnost při dopravě a prevence před trestnou činností na internetu, kyberbezpečnost a požární ochrana.  

Dne 25. 4. se v Milevsku účastnilo 11 týmů škol a na prvním místě se umístilo Gymnázium Milevsko. Dne 3. 5. v Písku se nejlepším týmem stala Z. Š. Edvarda Beneše. Oba týmy ze základních škol postupují do krajského kola v Českých Budějovicích.

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek   

Mgr. Petra Vítková, OS ČČK Písek 

 

Duben 2023: Běhochod se psem I. ročník 

Český červený kříž PísekI. ročník soutěže závodů a setkání psů a jejich přátel na trati dlouhé 2,9 km se konalo v sobotu dne 22. dubna v Písku. Závod se pořádal ke Světovému dni zdraví a to pro radost z pohybu a soutěživosti. Závod byl otevřen pro všechna psí plemena a jejich doprovod a měl prověřit fyzickou zdatnost a vzájemnou souhru mezi psem a psovodem.

Na startovní listinu s platným očkovacím průkazem nebo pasem s potvrzením vakcinace proti vzteklině bylo registrováno bezmála třicet psích účastníků se svým doprovodem. Ti obdrželi startovací stuhu na hrudník, sušenku a pití a poukaz na občerstvení po závodě. Pravidla s mapou trati ocenili především mimopísečtí účastníci závodu.

Trať od startu do cíle dlouhou 2,9 kilometrů absolvovali dle svých možností během nebo chůzí anebo kombinací všechny věkové skupiny ve čtyřech kategoriích. Ředitelka Českého červeného kříže v Písku Petra Vítková prozradila, že čekala větší účast seniorů. "Psi jsou pro naše starší klienty velice důležitým a i léčebným společníkem. Už jen to, že senioři chodí s pejsky ven, že pejskům poskytují potřebnou péči, je pro ně motivující a zlepšuje se jim tak zdraví, a to jak psychické, tak i fyzické," konstatovala Petra Vítková a dodala: "Buddy, náš místní terapeutický pes, pomáhá i nám. Například proti syndromu vyhoření." Buddy se rovněž zúčastnil závodu a se svým psovodem Pablem vyhrál první místo v kategorii nad 40 cm kohoutkové výšky.

Na nejvyšší stupínek vítězů se se svým tříletým mazlíkem postavil i Václav Havlíček, který na akci přijel z Albrechtic nad Vltavou. Podle všech přítomných byl jasným favoritem v kategorii Dog Trekking Sprint, kdy dvojice musela být vybavena postrojem a pružným lanem. "Ferrari Porta Bohemica běžel jako o závod, jeho páníček ho tak tak stíhal," se smíchem žertoval na adresu Václava Havlíčka Michal Bína se svou dvanáctiletou Jessie. Ti se umístili na druhém místě v kategorii nad 40 cm.

"Jsem opravdu nadšený. Je to náš první závod v tomto duchu. Za mizivé startovné skvělé zázemí s občerstvením, skvělé místo a vhodně vybraná trasa. Oceňuji i zodpovědný přístup nesoutěžících, kteří na trase fandili a povzbuzovali nás dokonce i potleskem. Líbí se mi přístup chovatelů. Nejsou zde agresivní psi, dokonce je to taková socializačka těch našich miláčků," sdělil své dojmy Václav Havlíček po vyhlášení výsledků, odkud si odnesl věcnou cenu a diplom za první místo ve své kategorii.

Ocenění v kategorii Smečka, kdy tým musel mít více jak sedm nohou, si odnesla rodina Rybaříkových a v kategorii do 40 cm kohoutkové výšky se na třetím místě i Julie Konečná se svou Nelou, která o svých dojmech popovídá v Píseckých postřezích. 

Dětem, které se zúčastnily a nevyhrály, organizátoři předali ceny útěchy ve formě sladkostí nebo stolních her.

 

Autor: Pavlína Kaiserová, JcTEĎ.cz

 https://www.jcted.cz/pisecke-postrehy/73214-letosni-rocnik-behochodu-se-psem-se-odehral-v-pisku/#diskuze

 

Děkujeme všem dobrovolníkům za pomoc!

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek    Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Mgr. Petra Vítková, OS ČČK Písek

 

Duben 2023: Světový den zdraví

Dne 19. 4. 2023 proběhl ve firmě Interplex Písek DEN ZDRAVÍ, kterého se každoročně účastní i naši instruktoři PP a zaměstnanci OS ČČK Písek. Naše zdravotní sestry zaměstnancům této firmy měřily glykemii a tlak. Dále zde bylo připraveno i stanoviště první pomoci, kde si všichni přítomní mohli vyzkoušet resuscitaci za pomoci AED a dozvěděli se mnoho novinek ohledně poskytování PP.

 

Český červený kříž Písek

Mgr. Petra Vítková, OS ČČK Písek

 

Březen 2023: Akademie III. věku

Český červený kříž PísekJako každý rok probíhala Akademie III. věku ČČK, kterého se účastnilo více jak 60 seniorů. V letošním roce proběhly 4 přednášky a to:

1. 3. 2023 „Aljaška (cesta za polární září)“, přednášel Zdeněk Beneš

8. 3. 2023 „Podivuhodnosti v dějinách medicíny“, přednášel PhDr. Robert Huneš, ředitel Hospice Sv. Jana N. Neumanna o.p.s.

15. 3. 2023 „Vertebropat“ – příčina a léčba bolesti zad, přednášela Jitka Stará, Dis. fyzioterapeutka

22. 3. 2023 „Písecké hory“, přednášel Ing. Václav Zámečník, ředitel Lesů Města Písku

Český červený kříž Písek  Český červený kříž Písek

Mgr. Petra Vítková, OS ČČK Písek

 

Březen 2023: Workshop první pomoci

Český červený kříž PísekDne 7. 3. 2023 od 18.00 hod. realizoval Dům kultury Milevsko a MS ČČK Sepekov pod záštitou OS ČČK Písek WORKSHOP PRVNÍ POMOCI s ukázkou maskování. Workshopu se účastnilo cca 50 osob, kteří měli možnost si spoustu věcí i vyzkoušet.

 

Český červený kříž Písek  Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek

Mgr. Petra Vítková, OS ČČK Písek

 

Únor - Březen 2023: Kurz ZZA

Český červený kříž PísekNa přelomu února a března 2023 realizoval Oblastní spolek Českého červeného kříže Písek 41 hodinový kurz Zdravotník zotavovacích akcí pro pedagogy a veřejnost. Kurzu se účastnilo celkem 14 osob.

 

 

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Český červený kříž Písek   Český červený kříž Písek

Mgr. Petra Vítková, OS ČČK Písek